Ať už jste právě ztratili sevření majonézy nebo jste během večírku svrhli sklenici s vínem, rozbitá sklenice může způsobit trochu paniky. Pokud vás zajímá, jak bezpečně zlikvidovat rozbité sklo, jste na správném místě.

Náraz padajícího skla stačí k tomu, abyste sebou trhli, a je opravdu úžasné, jak daleko mohou kusy cestovat, zvláště na tvrdých podlahách. Naučit se, co dělat s rozbitým sklem, je základní životní dovedností. Není to nejpříjemnější úkol, ale úkol, se kterým se tu a tam všichni potýkáme.

Likvidace rozbitého skla by měla být provedena rychle, pečlivě a důkladně. Chybějící střep nebo špatně zlikvidovaný rozbitý hrnek mohou způsobit vážné zranění. Chtěli byste raději strávit dalších pět minut jeho čištěním, nebo počkat pět hodin v A&E, než vás sešívají? Mysleli jsme si to.

Budete potřebovat :

  • Silné gumové rukavice
  • Noviny nebo kartonová krabice
  • Vakuum
  • Tkanina
  • Chléb nebo vlhký papírový ručník
  • Taška na odpadky
  • Víceúčelový čistič

Co dělat s rozbitým sklem

Chraň sebe

Jak zacházíte s rozbitým sklem? Opatrně! Nejprve se chraňte tím, že si nasadíte pár silných gumových rukavic a ujistěte se, že máte na sobě správné boty. Dokud neuklidíte sklo, budete také chtít držet děti a zvířata mimo místnost.

Pokud byli v místnosti při rozbití skla, zkontrolujte, zda nejsou zraněni a zda se v jejich kožešině/oděvu nezachytily žádné zatoulané střepy.

Seberte sklenici

Pořiďte si noviny nebo kartonovou krabici, do které budete sklenici držet. Pokud používáte noviny, otevřete je, ale držte listy pohromadě, aby byly dobré a silné. Pokud používáte krabici, ujistěte se, že zde nejsou žádné mezery, kterými by sklo mohlo proklouznout.

Opatrně seberte střepy skla do rukou v rukavicích a položte je na noviny nebo do krabice. Zkontrolujte podlahu v celé místnosti a mimo ni, zda bylo sklo rozbité u dveří.

Ujistěte se, že jste zkontrolovali pod spotřebiči, stoly, židle a tak dále. Pokud jste v kuchyni, otevřete dvířka trouby a lednice, protože se pod nimi snadno schovají skleněné střepy.

Vysajte oblast

Poté důkladně vysajte celou místnost (všechnu rozlitou tekutinu můžete nejprve setřít papírovými utěrkami). Na vysavač nepoužívejte smeták nebo kartáčový nástavec, protože malé úlomky se mohou zaseknout do štětin a při příštím použití se přenést zpět na podlahu.

Otřete oblast

I výkonný vysavač za sebou může zanechat drobné úlomky a skleněný prach. Otřete tedy celou plochu čerstvým kouskem chleba nebo vlhkým papírovým ručníkem. Sklo se k němu přilepí. Poté stačí položit chléb nebo papírovou utěrku na zbytek sklenice, kterou jste očistili.

Sklo zlikvidujte

Sklenici (a chléb) opatrně zabalte do listů novin nebo zavřete víko kartonové krabice. Uzavřete páskou. Celou dávku spolu s gumovými rukavicemi vložte do plastového sáčku a sáček zavažte. Ujistěte se, že k tomu používáte sáček na odpadky, protože odnosné tašky mají malé otvory. Sáček by nyní mělo být možné bezpečně umístit do vašeho běžného odpadkového koše.

Odstraňte úniky

I když jste již utřeli jakékoli rozlité tekutiny, některé tekutiny, jako je pomerančový džus, mléko atd., potřebují řádně vyčistit, aby nezanechávaly lepkavé zbytky.

Pokud máte co do činění s tvrdým povrchem, nastříkejte na něj víceúčelový čistič a otřete jej vlhkým hadříkem.

Na koberce nebo čalounění připravte roztok vody a čističe koberců, jak je uvedeno na obalu. Skvrnu potřete roztokem, otřete čistou vodou a poté osušte. K tomu používejte nejlépe jednorázové papírové utěrky, pro případ, že by se ve vláknech koberce ještě zachytil nějaký skleněný prach.