Deštivé dny mohou bohužel vést k blátivým skvrnám. Nepropadejte však panice! Naštěstí je odstranění bláta z oblečení jednoduché. Přečtěte si našeho průvodce, jak snadno dostat bláto z oblečení v pohodlí vašeho domova.

Díky britskému počasí může obyčejná procházka venku vést k oblečení pokrytému blátem. Mnoho z nás se samozřejmě potýká s připečeným blátem, které si naše aktivní děti mohou vrátit po hraní venku. I když to může vypadat skličujícím způsobem, jistě vás potěší zjištění, že zbavit se bláta z oblečení je překvapivě snadný podnik. Čtěte dále a objevte naše jednoduché kroky, jak z oblečení dostat bláto, aby vaše oblečení vypadalo svěže jako předtím.

Dostat bláto z oblečení bude snazší, když necháte skvrnu zaschnout, než ji ošetříte pracím prostředkem. Víme, že je to velmi odlišná strategie od většiny ostatních typů skvrn, ale věřte nám, že to funguje!

Jak dostat skvrny od bláta z oblečení: základní kroky

Strategie, jak odstranit skvrny od bláta z oblečení, vyžaduje trochu jiný přístup k většině ostatních typů skvrn. Jednoduše postupujte podle těchto kroků, jak snadno odstranit skvrny od bláta.

 1. Nejprve zkontrolujte štítky pro péči o oděv.

  Než ošetříte jakékoli skvrny, zkontrolujte štítek péče , abyste se ujistili, že oblečení není označeno jako jemné nebo pouze chemické čištění. Pokud ano, budete potřebovat jinou metodu odstranění skvrn než níže uvedené kroky.

 2. Poté nechte skvrnu od bahna zaschnout.

  To se může zdát neintuitivní, ale kupodivu se skvrny od bláta mnohem snadněji odstraňují, jakmile zaschnou. Pokud se pokusíte vymýt skvrny, dokud je bláto ještě vlhké, ve skutečnosti skončíte tak, že bláto rozdrtíte hlouběji do vláken oblečení.

 3. Jakmile bahno zaschne, odstraňte z povrchu co nejvíce zaschlého bahna.

  Pokud je bahno přilepené, měli byste být schopni z něj jemně setřást nebo oklepat chuchvalce. Můžete také použít tupý nůž nebo lžíci nebo suchý zubní kartáček nebo kartáč s tvrdými štětinami k smetení bláta z povrchu látky.

 4. Poté potřísněnou látku nasyťte tekutým pracím prostředkem.

  Skvrnu doporučujeme překrýt přípravkem Persil Bio , který skvrny odstraní hned napoprvé. Vetřete prací prostředek do skvrny a nechte jej působit 15 minut nebo déle, přičemž dbejte na dodržení všech pokynů na štítku produktu.

 5. Skvrnu odstraňte vlhkým zubním kartáčkem.

  Nenamáčejte celý oděv ve vodě, jinak se bláto rozpustí a prosákne celou látkou. Místo toho namočte zubní kartáček několika kapkami vody a krouživými pohyby otírejte skvrnu z obou stran látky. Měli byste vidět, jak prací prostředek uvolňuje bláto z látky.

 6. Oděv perte v běžném cyklu praní v pračce.

  Když cítíte, že se skvrna výrazně zvedla, vyperte oděv v pračce v normálním cyklu podle pokynů na štítku péče. Zablácené oblečení byste měli prát odděleně od jakéhokoli jiného oblečení. Pokud skvrna stále zůstává, opakujte kroky 4-6, dokud nezmizí všechny stopy bláta.

 7. Nechte oděv uschnout na vzduchu.

  Měli byste se vyhnout sušení v bubnové sušičce, protože by to mohlo zanést zbývající skvrny dále do látky. Pokud potřebujete pomoci se sušením oblečení bez sušičky, máme pro vás jednoduchý návod, jak sušit prádlo uvnitř .

Nejlepší tip: Pokud potřebujete vědět, jak dostat bláto z bílého oblečení, postupujte podle kroků 1-5 výše. Poté naplňte umyvadlo studenou vodou a přidejte 60 ml chlorového bělidla. Umístěte své bílé oblečení dovnitř a nechte ho 5 minut nasáknout. Nakonec postupujte podle kroků 6-7 výše. Před použitím bělidla vždy zkontrolujte štítek s údržbou a pokud je to možné, usušte na vzduchu. UV může nabídnout skvělé přirozené odstranění skvrn na vašem bílém oblečení.

S těmito tipy nyní víte, jak dostat bláto z džín, šortek, topů a jakéhokoli jiného oblečení, které se stane při zabláceném neštěstí. I ty nejhorší skvrny od mokrého fotbalového hřiště nebo blátivého dne při chůzi do kopce lze odstranit s dostatkem času, trpělivosti a trochou know-how. Chcete-li ošetřit jiné skvrny, podívejte se na našeho komplexního průvodce odstraňováním skvrn.

Často kladené otázky, jak dostat bláto z oblečení

Co když potřebuji vědět, jak odstranit skvrny od bláta z oblečení?

Pokud vás zajímá, jak odstranit usazené skvrny od bláta, postupujte podle stejných kroků pro odstranění bláta z oblečení, které najdete v našem průvodci, ale místo tekutého pracího prostředku naneste dezinfekční prostředek na ruce a nechte skvrnu nasytit celou hodinu. Tuto metodu vždy nejprve vyzkoušejte na malé, nenápadné ploše oděvu, abyste se ujistili, že nepoškodí látku.

Jak odstraním skvrny od bláta z bot?

Pokud vás zajímá, jak odstranit skvrny od bláta z bot, máme pro vás jasno. Nejprve použijte kartáč s měkkými štětinami k odstranění uvolněných suchých shluků bahna. Dále nařeďte tekutý prací prostředek vodou a čistým hadříkem přetřete zředěným roztokem povrch bot. Pokud to nepomůže, opakujte kroky s použitím pasty s práškem do pečiva místo roztoku mycího prostředku.

Jak mohu odstranit skvrny od bláta z mého jemného a chemicky čistého oblečení?

Pokud je oděv označen jako jemný, pouze chemicky čištěný nebo je vyroben z látky, jako je hedvábí nebo vlna, měli byste jej odnést do profesionálního čističe, který skvrnu odstraní. Pokud se pokusíte odstranit skvrnu od bláta sami, můžete trvale poškodit jemný nebo chemicky čištěný kus oděvu. Takže hrajte na jistotu a přenechejte tyto oděvy profesionálům.