Na prodej kratomu se obrací stále více lidí a pokud jste o něm slyšeli teprve nedávno, ještě to neznamená, že jde o nově objevenou bylinu. Kratom, rostlina původem z jihovýchodní Asie, je v posledních letech čím dál více populární, přičemž se používá pro své léčebné účinky na tělo a mysl. I když se o této rostlině v moderním světě začalo více mluvit až nedávno, její historie sahá hluboko do minulosti. Kratom, jeho účinky a způsoby užívání byly známé po staletí, a to nejen v tradiční medicíně, ale i v každodenním životě místních obyvatel. V tomto článku se podíváme na fascinující historii kratomu a jeho postupný přechod do světa západní medicíny a zájmu.
Původ a tradiční využívání kratomu
Kratom (Mitragyna speciosa) pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, zejména z Thajska, Malajsie, Indonésie a Barmy. Tato rostlina roste v hustých lesích a je známá pro své silné, oválné listy, které obsahují alkaloidy, jako je mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Místní obyvatelé ji využívali po staletí nejen pro své léčebné účinky, ale také jako prostředek ke zlepšení pracovní výkonnosti a pro zlepšení koncentrace. Tradičně se kratom žvýkal čerstvý, nebo byl připravován jako nápoj z drcených listů, čímž se zvyšovala energie a zmírňovala bolest. V jihovýchodní Asii, zejména v Thajsku, byli farmáři a pracovníci, kteří byli vystaveni těžké fyzické práci, známí tím, že kratom pravidelně konzumovali, aby zmírnili únavu, zlepšili svou výdrž a udrželi si vysokou úroveň energie. Mnozí lidé také používali kratom k léčbě různých nemocí, včetně bolestí, úzkosti, horeček a průjmů.
První evropské zmínky o kratomu
Evropané začali o kratomu poprvé slyšet v 19. století, kdy rostlinu popsal botanik Pieter Korthals během svých cest po jihovýchodní Asii. Korthals popsal kratom jako „latifoliální strom“ s velkými listy, které vykazují zajímavé chemické vlastnosti. V této době byly již známy některé z účinků rostliny, ale evropská vědecká komunita se začala o kratom více zajímat až později, kdy začala studovat jeho alkaloidy. V roce 1839, v knize o exotických rostlinách, byly popsány první pokusy o vědecké zkoumání kratomu. I když v té době nebylo plně pochopeno, jak přesně kratom působí na lidský organismus, stal se známým mezi botaniky a lékaři, kteří začali zkoumat jeho potenciál jako přírodní lék.
Kratom v moderní medicíně
Během 20. století se kratom pomalu dostával do širšího povědomí, a to nejen v Asii, ale i v západních zemích. V 60. letech 20. století začal kratom vzbuzovat pozornost vědců, kteří se zajímali o jeho možné využití při léčbě bolesti a dalších zdravotních problémů. Vzhledem k tomu, že kratom má účinky podobné opiátům, někteří lékaři vnímali jeho potenciál pro léčbu chronických bolestí a jako možnou alternativu k silným analgetikům. Avšak vzhledem k omezeným klinickým studiím a výzkumům nebyl kratom v západní medicíně široce přijat. Během 20. století se také v některých asijských zemích začaly objevovat regulace týkající se kratomu. V Thajsku byl v roce 1943 kratom zakázán kvůli obavám o zneužívání a nadužívání. I přes tento zákaz si rostlina zachovala svou roli v tradiční medicíně a její užívání pokračovalo v tajnosti.
Nový zájem v 21. století
Ve 21. století se kratom znovu dostal do širšího povědomí, především díky internetu, který umožnil rychlé šíření informací o jeho účincích a potenciálu. V roce 2000 začal být kratom více zmiňován v západní společnosti, zejména ve Spojených státech, kde se uživatelé začali obracet na kratom jako na alternativní léčbu pro úlevu od bolesti, úzkosti, nebo k zlepšení nálady a energie. V posledních desetiletích se kratom začal používat nejen k léčebným účelům, ale i jako nástroj pro pomoc lidem závislým na opioidech, protože některé alkaloidy v kratomu se vážou na stejné receptory v mozku jako opiáty, ale mají nižší potenciál pro vyvolání závislosti. To vedlo k většímu zájmu o kratom mezi lidmi hledajícími alternativní metody léčby závislostí.
Současný stav a regulace
Kratom dnes čelí různým výzvám, zejména co se týče jeho regulace a bezpečnosti. V mnoha zemích, včetně Spojených států, je kratom stále legální, ale v některých státech je podroben přísným regulacím nebo zákazům. Problémy s nelegálním obchodem a obavami o zneužívání vedly některé vlády k vypracování přísnějších pravidel pro distribuci a užívání kratomu. Na druhé straně existuje stále rostoucí komunita lidí, kteří podporují legalizaci kratomu a jeho použití v rámci kontrolovaných studií. V České republice je kratom prodej legální a to je příležitost pro každého, kdo ho chce využít pro přírodní léčbu svých neduhů nebo zlepšení každodenního života. Pokud vás zaujal, neváhejte si ho pořídit na Kratomworld.cz.