Slunce svítí a vypadá to, že je konečně čas vyrazit na gril. Ale počkej! Vypadá váš gril trochu špinavě? Podívejte se na tento rychlý průvodce, jak vyčistit plynové grily, abyste se mohli dostat ven a začít obracet hamburgery, než zapadne slunce!

Klíčové kroky

 1. Čištění plynových grilů po každém použití vám pomůže udržet je čisté – počkejte, až vychladnou!
 2. Dopřejte svému grilu v pravidelných intervalech důkladné čištění. Níže uvedené tipy se týkají plynových grilů, ale můžete si také přečíst naše  obecné tipy na čištění grilu nebo rady, jak vyčistit grilovací gril v 10 krocích.
 3. Nezapomeňte na příslušenství ke grilování. Potřebují také čištění.

Pokud je léto, je to grilovací sezóna (pokud nejste ve Velké Británii, a pak můžete mít pár dní bez deště na grilování). Abyste zajistili, že vaše grilované jídlo bude chutné a hygienické, budete se chtít ujistit, že váš gril bude čistý a funkční. 

Nejste si jisti, kde začít, pokud jde o nejlepší způsob čištění plynových grilů a grilů? Nebojte se, tento praktický průvodce vám poradí se vším od čištění plynových grilů po použití až po každoroční hloubkové čištění.

Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme používat speciálně navržený komerční čisticí prostředek. Jako vždy je nejlepší otestovat malé množství vámi zvoleného produktu nebo roztoku na nenápadném místě vašeho povrchu, abyste se ujistili, že je použití bezpečné.

Jak vyčistit plynové grily po každém použití

Čištění plynových grilů je mnohem snazší, dokud jsou ještě teplé (ale ne super horké!), takže dopřejte svému plynovému grilu rychlé vydrhnutí po každém vaření. I když máte gril se snadným čištěním plynu nebo váš gril má nastavení „čisté“, použití tohoto nastavení samo o sobě nebude stačit k vyčištění celého grilu, i když to hodně pomůže. Pro nejlepší způsob čištění plynových grilů po použití postupujte podle těchto jednoduchých kroků.

 1. Nechte BBQ vychladnout.

  Když gril dostatečně vychladne na dotek (ale je stále teplý), vezměte tvrdý drátěný kartáč a odstraňte z roštu všechny zbytky jídla. Na grilu můžete také použít nastavení „čisté“, které poskytuje dostatek tepla na spálení některých částeček jídla – ale i tak budete muset připálené jídlo vydrhnout ručně. Odstraňte tyto zbytky jídla a vyhoďte je do koše.

 2. Buďte si vědomi různých způsobů čištění vašeho grilu!

  Existuje spousta produktů vhodných pro čištění plynového grilu, ale stojí za to zkontrolovat pokyny výrobce a štítek vybraného produktu, abyste se ujistili, že jsou kompatibilní a že čistič používáte správně. Někteří lidé rádi dočišťují tím, že rozkrojí citron nebo cibuli napůl a tře je po roštu a vnitřku grilu – to je volitelné.

   

  Používejte biocidy bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o produktu.

 3. Grilování odložte…

  Nechte gril uschnout na vzduchu a po vychladnutí zakryjte.

Jak vyčistit plynový gril: Každoroční čištění

I když je čištění plynových grilů po použití skvělým způsobem, jak si udržet hygienu při grilování, je nezbytné, abyste gril důkladně vyčistili jednou za rok, abyste se po skončení grilovací sezóny skutečně zbavili všech nečistot a špíny.

Na tento úkol si budete muset vyhradit hodinu nebo dvě (bez namáčení), ale když uvidíte plody své práce, bude to stát za to! Postupujte podle těchto jednoduchých kroků, které vám pomohou naučit se čistit plynové grily zvenčí a jak důkladně vyčistit vnitřek plynového grilu.

 1. Příprava je klíčová.

  Odpojte plyn od grilu a zvedněte části grilu, vrstvu po vrstvě.

 2. Zkontrolujte a vyčistěte lávový kámen, brikety nebo kovové desky grilu.

  Ujistěte se, že nic nebrání průtoku plynu. Pokud jsou lávové kameny nebo brikety příliš špinavé nebo pokryté jídlem na čištění, budete je muset vyměnit. V zájmu hygieny byste je měli vyměňovat jednou ročně.

 3. Vyčistěte rošt.

  Důkladně jej vyčistěte běžným čisticím prostředkem vhodným na grilování nebo teplou mýdlovou vodou. Pokud byste chtěli vyzkoušet domácí řešení, smíchejte dohromady trochu tekutého mýdla, vody a bílého octa (věděli jste, že použití octa je skvělý přirozený způsob čištění věcí kolem domu ?!). Pomocí drátěného kartáče odstraňte zbytky jídla.

 4. Namočte rošt.

  Pokud se na jídle objeví obzvlášť nepoddajné kousky připáleného jídla, měli byste rošt na několik hodin namočit do mýdlové vody – nebo pokud potřebujete něco silnějšího, roztok čpavku. Zkontrolujte pokyny na štítku vybraného produktu, abyste zjistili, která bezpečnostní opatření budou nezbytná a kolik je třeba jej naředit: čpavek je účinný čisticí prostředek. Vzhledem k tomu, že výpary mohou být silné, ujistěte se, že to děláte v dobře větraném prostoru, když v blízkosti nejsou žádné děti. K čištění jakékoli části grilu nikdy nepoužívejte bělidlo nebo přípravky na bázi chlóru, protože ty mohou být při horku velmi nebezpečné.

  Po namočení byste měli být schopni vydrhnout zbytky jídla.

 5. Vyčistěte zbytek grilu.

  K čištění zbytku grilu, včetně všech povrchů a exteriéru, použijte mýdlovou vodu a opláchněte části čistou vodou a nechte je důkladně oschnout. Pečlivě znovu sestavte gril.

 6. Čištění litinového grilu.

  Pokud je váš gril litinový, měl by být naolejován rostlinným olejem, aby zůstal v dobrém stavu. Zahřejte gril nebo použijte nastavení „čisté“, abyste před dalším vařením spálili zbytky mýdla.

   

Pokud chcete vědět, jak dezinfikovat plynové grily poté, co jste důkladně vyčistili gril, otřete stojany antibakteriálními ubrousky, abyste je zbavili všech zbývajících bakterií.

K čištění jakékoli části grilu nikdy nepoužívejte bělidlo nebo přípravky na bázi chlóru, protože ty mohou být při horku velmi nebezpečné.

Čištění plynového grilu není tak obtížné ani tak nepříjemné, jak to zní. Pomocí těchto jednoduchých kroků byste měli být schopni udržet váš plynový gril čistý a funkční, abyste si mohli užívat letní grilování po mnoho let. Nezapomeňte použít speciálně navržený komerční produkt, jako je Cif BBQ Spray.