Kondenzace na oknech? Může se to zdát jako nemožný problém vyřešit, ale ve skutečnosti to může být docela jednoduché s našimi kondenzačními kúry. Přečtěte si o radu!

Klíčové kroky

 1. Snažte se zajistit, aby nebyl příliš velký rozdíl mezi teplým, vlhkým vzduchem a jakýmkoli povrchem, ke kterému se přichytí. Udržujte ve svém domově stálou teplotu tím, že ho současně budete dobře vytápět a větrat.
 2. Snižte teplý a vlhký vzduch používáním kuchyňských a koupelnových digestoří a sušením oblečení venku, pokud je to možné.
 3. Vyvětrejte svůj domov tím, že necháte větrací otvory otevřené, a to i v zimě, aby mohl cirkulovat čerstvý vzduch.

Všimli jste si někdy, že když se ráno probudíte, okna vaší ložnice jsou zapařená? Na vašem parapetu může být dokonce několik malých kaluží vody. Tomu se říká kondenzace na oknech a problémy s kondenzací jsou v domácnostech neuvěřitelně běžné. Většinou se to děje přes noc, protože naše okna a dveře jsou pevně zavřené a teplé a vlhký vzduch nemůže unikat ven. Místo toho směřuje k chladnému povrchu, kde uvolňuje páru, která tvoří kondenzaci.

Okna budou samozřejmě v noci jedny z největších a nejchladnějších ploch ve vašem domě, a proto je kondenzace na oknech s dvojitým zasklením tak častou stížností majitelů domů. Samozřejmě, že kondenzát nakonec vyschne, takže se může zdát neškodný, ale ve skutečnosti může mít velmi významný, velmi negativní vliv na domácnost. Přítomnost nadměrné vlhkosti ve vašem domě může vést k dokonalým podmínkám pro růst a množení plísní, takže je velmi důležité zastavit kondenzaci na oknech.

Udržujte svůj domov dobře větraný, aby se snížila kondenzace na oknech, a pomocí protiplísňového prostředku, jako je Domestos Bleach Spray , k čištění všech plísní způsobených vlhkostí.

Kondenzační vytvrzení

Kondenzace v dvojitém zasklení je nepříjemná věc, ale ve skutečnosti není příliš obtížné snížit množství kondenzace, která se tvoří ve vaší domácnosti. Pokud jde o to, jak zastavit kondenzaci, existují skutečně dvě metody, které fungují. Nejprve se snažte vytápět a větrat svůj domov, aby nebyl příliš velký teplotní rozdíl mezi teplým, vlhkým vzduchem a povrchy, na kterých je také nalepen. Zadruhé, pokuste se snížit množství teplého a vlhkého vzduchu, který se ve vaší domácnosti denně vytváří. Zde je postup:

1) Zahřívejte a větrejte

 • Zejména v zimě se snažte udržet svůj domov v teple a zajistit, aby místnosti byly vytápěny pokud možno rovnoměrně. Nastavte časovač topení, aby se vaše topení pravidelně zapínalo.
 • Nechte všechny větrací otvory otevřené, a to i v zimě. To umožní teplému vlhkému vzduchu proudit ven a sníží množství výparů uvolňovaných na vaše okenní tabule.
 • Dobře si promyslete design pokoje. Pokud jsou velké předměty, jako jsou šatní skříně, těsně usazeny na stěně, proudění vzduchu je omezeno, což způsobuje hromadění páry a kondenzaci.
 • Pokud provádíte jakýkoli úkol, při kterém vzniká velké množství teplého a vlhkého vzduchu (například sušení prádla nebo sprchování), ponechte otevřené okno, aby mohl vzduch unikat.

2) Snižte teplý, vlhký vzduch

 • Vždy nezapomeňte zapnout odsavač par v koupelně nebo kuchyni, kdykoli vaříte nebo se koupete. To zlepšuje proudění vzduchu a ventilaci v domě.
 • Při vaření mějte na pánvích pokličky, které pomohou zachytit většinu páry uvnitř pánve. Unikání páry ve špatně větrané kuchyni může způsobit vznik plísní.
 • Pokud můžete sušit oblečení venku, je to mnohem lepší varianta než sušení oblečení uvnitř. Pokud musíte sušit na šatní tyči, zajistěte dobré větrání.
 • Při používání bubnové sušičky se ujistěte, že je odvětrávána ven. Soupravy větracích otvorů sušiček, které odvětrávají do nádoby uvnitř vašeho domova, jen zvyšují riziko kondenzace.

Řešení plísní

Bohužel ne vždy dokážeme kondenzaci úplně zabránit, nebo ji nedokážeme vždy zastavit dříve, než se stane problematickou. Nyní, když víte, jak se zbavit kondenzace, je čas naučit se, jak se vypořádat s jakoukoli plísní, která se tvoří v důsledku kondenzace na vašich oknech.

Dobrou zprávou je, že zbavit se plísní je mnohem jednodušší, než si možná myslíte. Na plesnivé stěny je skvělý roztok 1 dílu bělidla – jako Domestos – a 10 dílů vody . Jednoduše pomocí houbičky naneste roztok přímo na postižená místa (není nutné poté oplachovat) – protiplísňové vlastnosti bělidla se rychle začnou projevovat. Při používání bělidla vždy používejte rukavice a mějte dveře a okna otevřená kvůli větrání, aby se zabránilo vdechování výparů. Ujistěte se, že se dozvíte více o prevenci plísní .