Borůvky mohou chutnat lahodně, ale tmavě fialová skvrna na vašem oblečení není to, co chcete! Zjistěte, jak odstranit skvrny od borůvek pomocí tohoto praktického průvodce.

Klíčové kroky

Skvrny od borůvek rychle odstraníte:

 1. Oplachování oblasti studenou vodou.
 2. Předběžná úprava tekutým pracím prostředkem nebo přírodním čističem.
 3. Důkladné mytí v pračce.
 4. Výše uvedené opakujte, dokud skvrna zcela neodstraníte – nenechte ji mezi praním zaschnout, jinak bude těžší skvrnu odstranit!

Možná jste už slyšeli o borůvkách označovaných jako „superovoce“ – mohou být malé, ale jsou naprosto nabité všemi druhy dobrých vitamínů, které nám mohou pomoci vést šťastný a zdravý životní styl. Borůvky jsou vynikajícím doplňkem dětské stravy (zejména když jsou „zábavné“ smícháním do fialových smoothies), a když jsou nakrájeny na menší kousky, jsou také skvělými potravami pro kojence po odstavení. Je něco, v čem toto superovoce není dobré? Bohužel ano – udržuje vás v čistotě. 

Borůvky mají velmi sytě modrou, téměř fialovou barvu (což je činí velmi atraktivními pro děti, které milují barevnou povahu sladkostí), a tato barva může způsobit velké problémy, pokud se vám náhodou dostane na oblečení trochu šťávy z bobulí. Problémem však není jen barva bobulí, ale také obsah cukru. Borůvky jsou opravdu zdravé, ale obsahují vysokou hladinu přírodního cukru. Tento cukr, když zůstane na oblečení, může nakonec začít žloutnout a obarvit vaše oblečení ještě více. Jaký je tedy trik na odstranění skvrn od borůvek z oblečení?

Pokud máte skvrny od borůvek, kterých se chcete zbavit, pak je Persil  výbornou volbou. Tento prací prostředek může vyžadovat úplné odstranění skvrn od borůvek – stačí skvrnu nejprve ošetřit tekutým pracím prostředkem a poté vyprat jako obvykle podle pokynů na štítku produktu a oděvu.

Začínáme

Než se pustíte do těchto kroků, jak odstranit skvrny od borůvek z oblečení, je třeba se naučit a pochopit několik důležitých bodů. Tyto užitečné rady zajistí, že vaše oblečení bude ošetřeno bezpečně a efektivně:

 • Skvrny od borůvek se vždy snažte ošetřit co nejdříve, než cukr stihne odbarvit látku a než šťáva zaschne do vláken.
 • Ačkoli nás často učí, že k odstranění skvrn je nejlepší horká voda, není tomu vždy tak. Na skvrny od borůvek je nejlepší studená voda.
 • Ne všechny druhy ovoce jsou stejné, takže možná budete potřebovat jiný způsob čištění.  Další pomoc naleznete v našich článcích o tom, jak odstranit skvrny od ovoce nebo bobulí .

Jak se zbavit skvrn od borůvek na oblečení

Ošetření skvrn od borůvek je snadné, když víte jak!

 • Nejprve si přečtěte štítek péče o váš oděv, kde vám poradí.
 • Poté skvrnu opláchněte studenou vodou – čím dříve to uděláte, tím lépe.
 • Poté skvrnu předem ošetřete odstraňovačem skvrn nebo tekutým pracím prostředkem, jako je Persil small & strongy bio. Postupujte podle pokynů na štítku. Předúprava tkanin je snadná – naneste prací prostředek přímo na skvrnu a nechte několik minut působit
 • Poté vyperte jako obvykle pracím prostředkem Persil .

Nezapomeňte vždy po vyprání oblečení zkontrolovat, abyste se ujistili, že skvrna byla zcela odstraněna. Pokud skvrna zmizela, můžete oblečení sušit jako obvykle. Pokud skvrna zůstane, opakujte proces odstraňování skvrn, dokud je tkanina ještě vlhká, protože sušení stále znečištěné látky na vysokou teplotu by mohlo způsobit, že šmouha zůstane trvale.