Již nějakou dobu známe poměrně velké množství způsobů získávání energií, které bychom mohli právem řadit mezi ekologické. Jenže zároveň přitom většina těchto technologií měla tu zásadní nevýhodu, že nebyla finančně příliš dostupná.

To se ale začalo měnit v posledních letech, kdy se hlavně s tlakem na ekologičtější provoz začala ukazovat celá řada dotací. Dnes tak můžete získat dotace na opravdu velké množství moderních způsobů, jak udělat svoji domácnost soběstačnější a ekologičtější.

Dotace na získávání solární energie

Solární energie je jedním z vůbec nejčistějších zdrojů energie, které známe. Ačkoliv výroba solárních panelů a fotovoltaických článků není extrémně ekologická, tak je jejich životnost dostačující k tomu, aby za životní cyklus dokázaly nahradit svojí vlastní výrobní stopu. Hlavní ale je, že moderní dotace umožňují, aby cena fotovoltaiky na rodinný dům nebo pro firmy padla na opravdu zlomkové částky.

Fotovoltaická elektrárna je přitom extrémně efektivní záležitostí, která rozhodně přesahuje i svoje předchozí varianty. V současné době ale není problém sehnat dotace stejně tak na klasické solární panely, tak i solární elektrárna na klíč může vyjít mnohonásobně levněji, než byste mohli tušit.

Získávání dešťové vody

Další moderní a velice oblíbenou možností je také samotné získávání dešťové vody, které se hodí hlavně v měnících se klimatických podmínkách. Mnohé domácnosti a pozemky totiž mohly pocítit nedostatek čistě užitkové vody na vrcholu posledních let. Dotace dešťovka přitom umožňuje efektivně financovat pořízení a kompletaci celého systému, díky čemuž tak opět i tato ekologická technologie vyjde na zlomek ceny.

Opětovné využívání tepelné energie

Poslední zmíněnou technologií, která je přitom rovněž extrémně oblíbená, je tepelné čerpadlo vzduch voda pro rodinný dům. Tepelná čerpadla fungují jednoduše tak, že zachytávají teplo opouštějící nemovitost, které by bylo čistokrevnou energetickou ztrátou. Namísto toho teplo dokáží recyklovat a opětovně použít, čímž automaticky snižují nutnost běžného vytápění.