Tento super citrus překypuje antibakteriálními a deodorizačními vlastnostmi a přináší pikantní čisticí účinek. Zde je návod, jak využít jeho čisticí sílu.

Skromný citron je jedním z nejlepších ekologických čisticích prostředků. Čištění citronem – ať už jde o vymačkanou šťávu nebo dužinu citronu nakrájenou na polovinu – je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit mastnoty a špíny, rozzářit věci a dodat vašemu domovu svěží, pikantní vůni.

Proč jsou citrony dobré na čištění?

Každý kousek citronu může zlepšit vaši rutinu čištění. Funguje to takto:

  • Kyselé šťávy pronikají mastnotou a jsou přírodní dezinfekcí 
  • Oleje mohou pomoci čistit a lesknout se
  • Vůně je svěží a energizující
  • Dužina z půlky citronu (v kombinaci s trochou soli) je dokonalým čističem o velikosti dlaně

Citronovou šťávu můžete použít na čištění nejrůznějších věcí: od rezavých nožů po zadělaná struhadla na sýr, pruhovaná okna a dokonce i trouby.

Než začnete, několik rad: nepoužívejte citron na mramorové nebo žulové desky, protože kyselina může poškodit povrch.

Čištění citronem: 15 rad, které musíte vyzkoušet

1. Vyrobte si univerzální kuchyňský čistič s citrony

I když nelze popřít  čisticí sílu octa , jeho vůně zanechá mnoho přání. Chcete-li vyrobit domácí čistič, který je účinný a krásně voní, jednoduše naplňte velkou sklenici z poloviny zbylou citronovou kůrou, zalijte bílým octem a nechte několik týdnů louhovat.

Pak jednoduše sceďte směs, přidejte ji do rozprašovače a hej, presto – svěže vonící, netoxický univerzální čistič.

2. Osvěžte zapáchající lednici citrony

Pokud vaše lednička trochu páchne, citron je skvělým deodorantem. Nechte na spodní polici misku s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo namočte velkou vatu do citronové šťávy a nechte v lednici.

Dokonce i polovina citronu, masitou stranou nahoru v malé misce, bude pochoutkou. Můžete ho nechat asi týden, než ho budete muset vyměnit.

Pokud vaše lednička zoufale potřebuje důkladnější úklid, na Cleanipedii vám vysvětlíme, jak vyčistit vaši lednici.

3. Naučte se čistit troubu citronem

Chcete se vyhnout agresivním chemikáliím v běžných čističích trouby, ale nemáte moc chuť na odpoledne strávené drhnutím? Nechte kyselinu v citrónové šťávě proříznout mastnotu a špínu za vás.

Přidejte šťávu ze dvou citronů i samotné citrony do nádoby vhodné do trouby a zalijte do 1/3 vodou. Poté ji vložte do trouby vyhřáté na 65 °C na přibližně 30 minut (dokud neuvidíte bublání vody), než troubu vypnete.

Jakmile úplně vychladne, vlezte tam pomocí drátěnky a budete mile překvapeni a o kolik snazší je čištění.

Hledáte tipy na hloubkové čištění? Přečtěte si našeho podrobného průvodce,  jak vyčistit troubu .

4. Vyčistěte mikrovlnnou troubu citronem

Odolné, přilepené skvrny na vnitřku vaší mikrovlnné trouby se nevyrovnají síle parního čištění citronové šťávy. Naplňte malou misku vodou a přidejte šťávu z jednoho citronu a poté samotný citron. Poté jednoduše vložte do mikrovlnné trouby na 3-5 minut na vysokou teplotu (nebo do varu). Nechte misku vychladnout, než ji vyjmete a setřete veškeré nečistoty a špínu vlhkým hadříkem.

Pára z vody se smísí s mastnotou z citronové slupky a deodorační silou šťávy, aby uvolnila skvrny a odstranila nepříjemný zápach.

5. Odstraňte struhadlo na sýr

Krabicové struhadlo je zaneřáděné hrubou surovinou? Stačí rychlý nastrouhaný s masitou stranou citronu (stačí i ten, který už máte vymačkaný) – kyselina ve šťávě se brzy vyrovná s přilepeným sýrem

6. Pomocí citronů odstraňte skvrny a pachy z dřevěných prkének na krájení

Tento šikovný hack funguje na vše od kávových skvrn až po šmrncovní zbytky včerejšího krájení cibule.

Jednoduše posypte desku hrubou solí a přidejte další skvrny na skvrny. Poté nakrájejte citron na polovinu a minutu nebo dvě energicky třete po prkénku, abyste uvolnili skvrny a odstranili pachy, než jej důkladně opláchnete a osušíte (tento trik také dělá zázraky na deskách řeznických bloků).

7. Odvápněte konvici citronovou šťávou

Odstranění vodního kamene z konvice je stejně rychlé a jednoduché, jako když svaříte citronovou šťávu s několika šálky vody.

Nemáte po ruce citrony? Naše  tipy na čištění rychlovarné konvice  s použitím jiných domácích ingrediencí vám pomohou.

8. K čištění nádob se skvrnami na potraviny použijte citron

Skvrny od zabalené boloňské nebo pikantní chilli snadno odstraníte tak, že postižené místo potřete nakrájeným citronem a necháte ho několik hodin na slunci. Slunce a citron skvrny vybělí.

9. Odstraňte rezavé skvrny z kuchyňských nožů citronovou šťávou

Máte-li tendenci nechávat své nože chřadnout v kaluži vody ve dřezu nebo je (hrůza hrůzy) pouštět do myčky, brzy uvidíte, že se objeví svědivé rezavé skvrny.

Chcete-li je odstranit, naplňte sklenici, vysoký šálek nebo malý džbán citronovou šťávou a nechte nože asi 10 minut namočené, aby kyselina uvolnila rez. Pak je jednoduše pořádně vydrhněte a opláchněte.

10. Udělejte si utěrku s citronem a bicarbonem

Došel mycí prostředek? Stačí nasypat trochu sody bikarbóny na odříznutou stranu půlky citronu a použít ji stejně jako drátěnku na nádobí. Nádobí poté nezapomeňte důkladně opláchnout a osušit.

11. Vyrobte si čistič oken a skla s citronovou šťávou

Smíchejte tři polévkové lžíce citronové šťávy s šálkem vody a pomocí rozprašovače naneste směs na jakýkoli skleněný povrch. Otřete je novinami nebo hadříkem z mikrovlákna pro zcela přirozený povrch bez šmouh.

12. Nechte své kohoutky zazářit citrony

Když už mluvíme o lesku, věděli jste, že citron skvěle rozzáří chromové, mosazné a měděné baterie a armatury?

Stačí použít masitou polovinu k drhnutí povrchů vašich vodovodních baterií a chromových armatur. Poté jednoduše opláchněte a otřete čistou utěrkou z mikrovlákna.

13. Vyčistěte si sprchu citrony

Chcete-li se zbavit přetrvávajícího vodního kamene a usazenin mýdla ve sprše, jednoduše nakrájejte citron na polovinu a před umytím přetřete obklady a skleněné dveře, za pochodu mačkejte. Kyselina citronu bude dokonce fungovat tak, aby udržela mýdlovou pěnu na uzdě déle.

14. Použijte citrony a sůl, aby se vaše záchodová mísa leskla

To je zvláště dobré při odstraňování otravných kroužků na záchodové míse. Začněte tím, že si natáhnete rukavice. Poté nasypte trochu soli na polovinu citronu (nebo dokonce na velký plátek citronu) a použijte ji k vydrhnutí celého prstence mísy (můžete dokonce přidat sodu bikarbonu pro extra čisticí účinek).

Pokud chcete své záchody důkladně vyčistit, podívejte se na náš průvodce, jak vyčistit toaletu .

15. Pro leštění nábytku z tvrdého dřeva smíchejte citron s olivovým olejem

Zkombinujte jeden šálek olivového oleje s půl šálkem vymačkané citronové šťávy a budete mít super lesk na nábytek (jen nezapomeňte, že jej použijte pouze na tvrdé dřevo). Další informace naleznete v našem průvodci čištěním a leštěním dřeva .