Chcete říct sbohem vaší posteli nebo stolu? Máme pro vás ty nejlepší nápady, jak se zbavit vašeho nechtěného nábytku

Pokud chcete vědět, jak se zbavit nechtěného nábytku zdarma, máte štěstí – máte k dispozici spoustu možností. Jak ale poznáte, které z nich jsou z hlediska životního prostředí nejlepší? Měli byste recyklovat nábytek? Měli byste darovat nábytek? Měli byste to nechat venku a doufat v nejlepší? Abychom vám zabránili v tom posledním (je to nezákonné!), máme spoustu ekologických nápadů, které vám pomohou zbavit se nechtěného nábytku – a nebudou vás stát ani korunu.

Proč se chovat ekologicky, když se zbavujete nábytku?

Snížení množství odpadu je zásadním krokem k ochraně naší planety a životního prostředí. Zachovává omezené přírodní zdroje, snižuje emise uhlíku, chrání ekosystémy a divokou zvěř a šetří energii.

Přesto ve Spojeném království vyhazujeme ročně více než 300 000 tun opětovně použitelného nábytku podle odpadového think-tanku RSA . Dokonce i recyklace (i když lepší než nerecyklace) stále využívá energii, vodu a další zdroje. Nemluvě o nábytku může být složité (i když ne nemožné) recyklovat. Jak to tedy můžeme udělat lépe? Faktem je, že pokud chceme chránit naši planetu, musíme si všichni dávat mnohem větší pozor na to, jak se zbavujeme nechtěného nábytku a dalšího běžného domácího odpadu. A můžeme toho dosáhnout dodržováním základních principů snižování odpadu (3 R) – snížit, znovu použít a recyklovat (v tomto pořadí).

Opravdu se potřebujete zbavit svého nábytku?

Než se pustíme do našich tipů, jak se zbavit skutečně nechtěného nábytku, stojí za to si položit otázku – opravdu se ho vůbec potřebujete zbavit?

První „R“ (redukovat) je o snížení objemu přírodních zdrojů, které spotřebováváte. Takže pokud uvažujete o tom, že se zbavíte nábytku, abyste jej nahradili stejně, je to opravdu nutné? Stačí krátké procházení Pinterestu nebo Instagramu a uvidíte, že existují doslova stovky způsobů, jak vdechnout nový život jakémukoli typu nábytku, od komod po pohovky. Zde je několik nápadů…

Upcyklujte dřevěný nábytek

Máte-li starý kus dřevěného nábytku, který už není úplně podle vašeho vkusu, proč ho neproměnit v něco nového pomocí našich nápadů pro snadné upcyklování ? Je úžasné, co dokáže čerstvé olíznutí barvy.

Renovace dřevěného nábytku

Pokud váš nábytek prostě vypadá trochu drsně a opotřebovaně, je vlastně překvapivě jednoduché dát mu trochu TLC a nový povrch. Postupujte podle našeho průvodce pro renovaci dřevěného nábytku.

Přečalouněte své pohovky nebo židle

Dobrý čalouník by vám měl pomoci kompletně proměnit staré pohovky a křesla. Vzhledem k tomu, kolik může stát nákup nových, by to mohl být také přístup, který je šetrnější ke kapse. Navíc získáte zcela unikátní hotový kousek.

Podívejte se, jestli to jde opravit

Pokud si myslíte, že je váš nábytek rozbitý, zkontrolujte, zda jej lze opravit, než se ho rozhodnete zbavit. Dobrý truhlář by měl být schopen pomoci s opravami dřevěného nábytku, zatímco čalouník vám může poradit, kdo by mohl opravit propadlou pohovku nebo židli.

6 způsobů, jak zajistit opětovné použití nechtěného nábytku

Pokud jste si naprosto jisti, že svůj nábytek již nepoužíváte, pak je čas přemýšlet o tom, jak zajistit, aby byl znovu použit – protože toto je další nejlepší možnost z ekologického hlediska. Pokud bude váš nábytek znovu použit, možná ho budete muset nejprve pořádně vyčistit. Máme pro vás několik nejlepších tipů, jak odstranit skvrny z matrací , vyčistit pohovky a získat původní dřevěný nábytek . Zde jsou naše nejlepší nápady pro opětovné použití nechtěného nábytku:

1. Předejte svůj nábytek přátelům a rodině

Vždy se zeptejte, zda by někdo z vašich známých nechtěl nábytek, který už nechcete. Možná budete překvapeni. I když si myslíte, že váš nábytek je zastaralý nebo zcela zastaralý, vaši přátelé nebo rodina nemusí souhlasit. Zejména, pokud znáte někoho, kdo si kupuje svůj první dům nebo pronajímá svůj první byt, mohl by zoufale toužit po dárcích a více než rád, že vám je vezme z ruky.

2. Darujte svůj nábytek na charitu

Darování nábytku na charitu není jen ekologické, ale pomáhá i ostatním. Většina charitativních obchodů přijme dary na nábytek – i když vždy stojí za to zkontrolovat jejich webové stránky, zda na nich nejsou položky, které nepřijímají (různé věci pro děti, jako jsou postýlky a matrace, jsou obvykle na seznamu no-go, spolu se vším, co je silně znečištěné). Pokud se vám ale nábytek do auta nevejde, můžete ho přesto darovat? Naštěstí ano. Ve skutečnosti stále větší počet charitativních organizací nabízí sběrné služby, a to buď na národní úrovni, nebo na základě jednotlivých obchodů. Například:

  • Reuse Network přijímá a na některých místech shromažďuje použitý nábytek k předání lidem v krizi.
  • British Heart Foundation poskytuje sběrnou službu, kterou si můžete rezervovat online prostřednictvím jejich webových stránek, přičemž nábytek obvykle putuje do některého z jejich specializovaných obchodů s nábytkem a elektro.
  • Britský Červený kříž nabízí sbírky prostřednictvím některých svých obchodů na hlavní ulici. Budete muset kontaktovat nejbližší obchod, abyste zjistili, zda ano.
  • Sue Ryder zpřístupňuje sbírky k rezervaci online prostřednictvím svých webových stránek.

Je také velmi pravděpodobné, že v okolí budete mít místní charitativní organizace, které přijímají dary na nábytek, takže se vyplatí věnovat trochu času průzkumu.

3. Prodejte svůj nábytek online

Pokud si myslíte, že byste mohli vydělat nějaké peníze z vašeho nechtěného nábytku, pak je jeho prodej určitě správná cesta. Zde jsou naše klíčové prodejní tipy:

  • Proveďte svůj výzkum

Vyplatí se prozkoumat položky, jako jsou ty, které se snažíte prodat. To vám dá představu o tom, za kolik jsou uvedeny a proti čemu stojíte.

  • Vyberte si nejlepší místo k prodeji

Stránky jako Gumtree , Preloved , Nextdoor a Facebook Marketplace vám umožňují vypisovat vaše položky zdarma a neplatíte žádné prodejní poplatky (na rozdíl od eBay). Můžete také určit, že položka je vyzvednuta pouze v případě, že ji nebudete moci přepravit. Všechny čtyři weby dělají v zásadě totéž, takže záleží na osobních preferencích při výběru webu, na kterém chcete seznam uvést. Pokud se rozhodnete pro Facebook, také stojí za to zkontrolovat, zda existují nějaké místní skupiny pro prodej konkrétních položek, protože mohou pomoci dostat vaše inzeráty do povědomí více lidí. Pokud se ve vaší oblasti na jednom z webů prodává mnoho podobných položek, ale na druhém ne, možná by stálo za to vybrat ten s menší konkurencí.

  • Buďte realističtí ohledně ceny

Je nepravděpodobné, že vyděláte někde blízko částky, kterou jste zaplatili za prodávanou položku. Lidé zpravidla nejsou ochotni platit ani zdaleka tolik za věci z druhé ruky, zejména za bytový textil, pokud se nejedná o legální starožitnosti.

  • Dejte si na příspěvek čas

Mnoho jasných obrázků a jednoduchý, upřímný popis bude základem vaší reklamy. Vyplatí se tedy věnovat výpisu čas. Je dobré zahrnout podrobnosti, jako jsou základní míry, protože pokud to neuděláte, můžete se na to zeptat. A vždy zmiňte případné nedostatky, ať neskončíte se zklamaným zákazníkem u vašich dveří.

  • Být v bezpečí

I když je nákup a prodej online dnes běžnou záležitostí, stále stojí za to být obezřetný – koneckonců v podstatě umožňujete cizí osobě, aby přišla do vašeho domova a něco si vyzvedla. Gumtree má několik užitečných bezpečnostních tipů , které stojí za přečtení.

4. Darujte svůj nábytek online

Darování nábytku online je skvělá volba, pokud si neděláte starosti s vyděláváním peněz, nemyslíte si, že by váš předmět za nic stál, nebo jej potřebujete rychle přesunout. Stále platí stejné stránky a tipy na inzeráty jako pro prodej vašeho nábytku. Můžete se ale také podívat na stránky jako The Freecycle Network a Freegle .

5. Vezměte svůj nábytek do výprodeje kufrů auta

Pokud se váš nábytek může vtěsnat do vašeho auta, proč nezajít do staré školy a nenavštívit místní prodej kufrů? (Stačí vyhledat ‚prodej zavazadlového prostoru u mě‘ a budete připraveni.) Možná budete muset zaplatit malý poplatek za prezentační akci. V takovém případě je lepší se ujistit, že máte několik kvalitních použitých věcí, které chcete prodat, abyste zajistili návratnost investice.

6. Dejte svůj nábytek místní divadelní společnosti

Toto je trochu levicový nápad, ale mnoho divadel (zejména malých místních) často potřebuje nábytek pro své scény. Takže stojí za to udělat malý průzkum, abyste zjistili, zda někdo ve vašem okolí nehledá dary.

Jak recyklovat nábytek

Pokud je nábytek, kterého se chcete zbavit, zcela nevhodný k opětovnému použití, pak další nejlepší možností je recyklace. Nábytek na konci své životnosti lze často recyklovat, zejména předměty vyrobené ze dřeva a kovu. Některé položky však mohou být složitější. Například podle National Bed Federation (NBF) se recykluje pouze asi 19 procent matrací . Je to proto, že pružiny ve většině matrací mohou vážně poškodit stroje (další důvod, proč si místo toho nechat vyčistit a znovu použít tu vaši). Pokud chcete recyklovat nábytek, nejlepším místem, kde začít, je místní recyklační středisko.

Další způsoby, jak se zbavit nechtěného nábytku

Pokud vše ostatní selže, existuje řada dalších způsobů, jak se zbavit nechtěného nábytku. I když je třeba si uvědomit, že některé z nich budou mít za následek to, že půjde na skládku.

Pokud kupujete náhradní, zeptejte se společnosti, od které jej kupujete

Mnoho výrobců nábytku a matrací nyní nabízí sběrnou službu, při které odvezou váš starý nábytek, když doručí nové zboží. To je někdy – ale ne vždy – zdarma.

I když některé z těchto služeb mohou recyklovat položky, které shromažďují, rozhodně to neplatí pro všechny. Takže stojí za to zkontrolovat jejich politiku, jak nakládají s nábytkem, jakmile je u nich.

Objednejte si odvoz velkoobjemového odpadu u svého zastupitelstva

Podívejte se na webové stránky vašeho místního úřadu, protože mnohé z nich nyní poskytují služby sběru „objemného odpadu“. I když se tyto služby obecně snaží položky recyklovat, kde je to možné, obvykle nezaručují, že neskončí na skládce.

Vezměte to na špičku

Doufejme, že je to vaše poslední možnost. Vaše místní spropitné bude zdarma k použití – a obvykle akceptují téměř vše (i když stojí za to si to ověřit, než se objevíte). Možná budete muset vykoupit dodávku, pokud nejste schopni přepravit nábytek sami.

Zjistěte, co ještě můžete recyklovat

Podívejte se na našeho dokonalého průvodce recyklací a zjistěte, co ještě můžete recyklovat, od domácího odpadu po oblečení a elektro.